facebook




GBYO Members

Members of the Youth Orchestra 2014-15

 

1st Violin  
   
Christophe Koenig, Concertmaster

E. Aurora HS

Angel Rhodes Orchard Park HS
Eunsu Choi Nardin Academy
Matt Cone Heim MS
Dabin Han Buffalo Seminary
Diana Henry  Nichols School
Loren Milne Lewiston Porter HS
Isabella Murphy Sacred Heart Academy
Julia Quebral Nardin Academy
Yuchen Xu A.N. Meyer, Canada
Jarod Yap Clarence HS
Nicole Zvorsky Sweet Home HS
   
   
   
2nd Violin  
   
Laura Zu, Principal Williamsville East HS
Christian Flier Springville MS
Alana Eagan Clarence HS
Sonia Chung Nardin Academy
Jabin Gong Heim MS
Phoebe Lippe Amherst HS
Nat Mancuso Williamsville South HS
Hannah Malof Nardin Academy
Averey Scoccia Williamsville North HS
Kevin Stone Williamsville East HS
Paige Spangenthal Nichols School
Nathan Thomeer Williamsville South HS
Asia Smudde Tom Williamsville East HS
 

 

     
   
   
Viola  
   
Elizabeth Vennari, Principal Homeschooled
Gabriella Myers Iroquois HS
Robert Adkins Williamsville South HS
Jordan Coscia Williamsville East HS
Linnea Cremean
Homeschooled
Julia Morreale Hamburg HS
SooYoun Oh
Clarence HS
Sophie Xu-Friedman Williamsville South HS
   
     
   
Cello  
   
Drew Cone, Principal Williamsville East HS
Michael D'Arrigo Williamsville South HS
Caroline Wang
Williamsville East HS
Talia Mekinulov
Amherst HS
Luke Borkowski Lancaster HS
Emma Cremean Homeschooled
James Garvey
Iroquois HS
Gabriel Guo
Transit MS
Jonathan Kim Williamsville North HS
Grace Lee
Williamsville East HS
Sabrina Shih Williamsville East HS
Ben Stayner
Lewiston Porter HS
Abigail Sugarman Amherst HS
   
   
Bass  
   
Katelyn Adams, Principal Frontier HS

Isaac Gadikian

Frontier HS

Michael Maywalt Iroquois HS
Stephen Parisi Grand Island HS
Liam Sullivan Amherst HS
Flute  
   
Lauren Scanio, Principal Clarence HS

Erin Keppner, Asst. 1st

Alexander Hamilton, 2nd

Iroquois HS

Alden HS

Maoto Shimojo, 2nd & piccolo Casey MS
   
Oboe  
Matteo Mendaz, Principal Forestville HS
Mia Fasanello,  Asst. 1st Clarence HS
Margaret Maxwell, 2nd & eng. horn Niagara Wheatfield HS
Julia Behar, 2nd Williamsville North HS
   
Clarinet  
Madeline Ferguson, CoPrincipal Williamsville East HS
Alice Kreher, CoPrincipal Clarence HS
Isabella Eberle, 2nd Kenmore West HS
   
   
   
Bassoon  
   
Kaitlyn Stachowiak, Principal Akron HS
Thomas Davis, 2nd Casey MS
Lara Bridges, 2nd

Frontier HS

   
French Horn  
   
Brianne Ihasz ,Principal Fredonia HS
Phillip Claassen, Asst. Principal Hamburg HS
William Anderson, 2nd Frontier HS
Michal Muzyk, 3rd Williamsville North HS
Ian Shaw, 4th Williamsville South HS
   
Trumpet
 
Clark Mazzio, Principal Amherst HS
Max VeRost, Asst. 1st Grand Island HS
Sarah Andres, 2nd Lewiston Porter HS
Adam Stasiewicz,3rd Amherst HS
   
Trombone  
Jon Fridmann,1st Fredonia HS
Jalen Barron, 2nd Amherst HS
Andrew Cartwright, 3rd/Bass Williamsville East HS
   
Tuba  
Huibo Guan Williamsville East HS

Percussion
 
Sofia Carbonara Amherst HS
Cierra Janis Akron HS
Michael Malof Nichols School
 Serena Bangia